Odešli paní Božena Rokytová (1946), pan Ondrej Malach (1942), paní Božena Dostálová (1928) a pan Bohumil Hrbáček (1946)

V naději na věčný život
odešla vstříc svému Pánu

paní Božena Rokytová
roz. Drtilová

Císařov 43

Její pohřeb se koná
v pondělí 4. 11. v 15.00
v kostele sv. Jiří v Citově. 


V předvečer dušičkových svátků překročil práh věčnosti také pan Ondrej Malach z Rokytnice (č. p. 13). Jeho pohřeb se ve farním kostele sv. Jakuba koná ve čtvrtek 7. 11. ve 14.00.


Po dlouhém životě plném víry odešla za Bohem o svátku všech věrných zemřelých paní Božena Dostálová z Rokytnice (bytem v Domově Na zámečku). Její pohřeb proběhne v kostele sv. Jakuba v sobotu 9. 11. ve 13.00.


Křesťanský pohřeb se po týdnu vrátí také do citovského kostela sv. Jiří, kde v úterý 12. 11. ve 14.00 proběhne mše svatá za zemřelého pana Bohumila Hrbáčka (Citov 99).


Po mši svaté za spásu jejich duší bude tělo dvou prvních zemřelých převezeno ke zpopelnění, zatímco tělo paní Dostálové a pana Hrbáčka bude uloženo do rodinného hrobu na domácím hřbitově. Věčné odpočinutí dej jim, Pane, a světlo věčné ať jim svítí. Ať odpočívají v pokoji!

Slovo k dušičkové sbírce na Charitu

Bratři a sestry,

příští neděli 3. listopadu se bude v našich kostelích konat tradiční sbírka na Charitu, která je podstatnou částí služby církve a je i přirozeným projevem osobní víry každého křesťana. S pomocí Boží a Vaší je dnes Charita v naší diecézi skutečně velkým a dobrým společným dílem.

V Arcidiecézi olomoucké působí vedle Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) ještě 27 místních Charit a Hospic na Sv. Kopečku. V rámci této struktury provozujeme bezmála 300 sociálních a zdravotních služeb a zařízení, zaměstnáváme více než 2.100 pracovníků a ročně pomáháme více než 50.000 klientů a pacientů. Kromě toho nám pomáhá zhruba 7.000 dobrovolníků.

K zabezpečení takového díla je zapotřebí velké množství finančních prostředků, ročně je to dohromady více než 1. miliarda Kč a sbírka na Charitu je nenahraditelnou součástí. Především na činnosti, na které není možné získat prostředky jinou cestou.

Každý rok Vám trochu více představujeme jednu z mnoha činností. Letos bychom se chtěli zmínit o pomoci při povodni, která zasáhla náš region. Do postižených oblastí Charita dodávala trvanlivé potraviny, nářadí, vysoušeče, generátory na výrobu el. energie, plynové bomby a vařiče. Naši lidé zjišťovali potřeby dům od domu a následně poskytovali cílenou pomoc, včetně masivní pomoci dobrovolnické. Momentálně poskytujeme finanční pomoc postiženým z celonárodní sbírky, celkem se bude jednat o více než 100 milionů korun. Další je pomoc psychologická, která je neméně důležitá.

Prosíme, abyste podle svých možností přispěli příští neděli na Charitu, protože se bez Vaší pomoci neobejdeme. Děkujeme Vám a Pán Bůh zaplať všem štědrým a ochotným dárcům. Budeme na vás pamatovat při mši sv. v kapli Božího milosrdenství na Arcidiecézní charitě Olomouc v každé úterý v 7.30.


Jménem Arcidiecézní Charity a celého charitního díla

Mons. Bohumír Vitásek, prezident
a Václav Keprt, ředitel

Synoda v Římě: Jak nezklamat očekávání žen

V říjnovém čísle měsíčníku L’Osservatore Romano „Ženy Církev Svět“ se Birgit Weilerová z Kongregace sester zdravotnic misionářek, vysokoškolská pedagožka a konzultantka generálního sekretariátu synody, zamýšlí nad očekáváními v souvislosti s druhým shromážděním synody, které od 2. do 27. října probíhalo ve Vatikánu. Český překlad jejího textu pro náš farní web přebíráme ze serveru Vatican News.

Mnoho žen vkládá do druhého zasedání synody velká očekávání. Má shromáždit četné plody rozprav v různých fázích synodního procesu a na jejich základě formulovat doporučení pro papeže Františka. Pro ženy je synoda obzvláště významná, neboť se jí poprvé účastní 85 žen, z nichž 54 má hlas a hlasovací právo. Podívejme se níže na příspěvky, zejména pocházející od žen, v různých fázích synody. Ukazují nám, po čem touží, čeho si váží a co se jim líbí, ale také co je bolí a jaké jsou jejich sny o církvi.

V mnoha příspěvcích z místních církví po celém světě lze vypozorovat, že se do synodního procesu nejvíce zapojují ženy. Během tohoto procesu se objevila potřeba synodální konverze. To znamená vytvářet novou církevní kulturu „s novými postupy, strukturami a zvyky“, jak uvádí pracovní dokument pro kontinentální fázi. Konverze znamená posílení vědomí, že v Kristu jsme všichni bratři a sestry, a proto jsme povoláni podporovat vztahy vzájemné provázanosti a reciprocity mezi muži a ženami, které by oběma pomohly růst lidsky i ve víře. Je pozoruhodné, že v různých prostorech pro naslouchání a konzultace během synodního procesu mnoho žen ocenilo synodní praxi, která již existuje ve farnostech, diecézích a dalších církevních prostředích. Zároveň velmi otevřeně a upřímně hovořily „o církvi, která zraňuje“, jak se uvádí v Souhrnné zprávě. V mnoha příspěvcích k synodním konzultacím se zdůrazňuje, že zraňuje a bolí především klerikalismus a mužský šovinismus, protože vylučují ženy z rozhodovacích a rozlišovacích procesů a z účasti v řídících orgánech církve, které nevyžadují přijetí svátosti svěcení, a jsou tedy teoreticky ženám otevřené. Papež František dal příklad zapojením žen do řídících a vedoucích orgánů církve s nadějí, že v synodálním procesu konverze bude toto znamení přijato v mnoha místních církvích a bude inspirací pro podobnou praxi. Jak ukazují mnohé příspěvky k synodálnímu procesu, klerikalismus a machismus, vyznačující se nepatřičným využíváním autority, podkopávají vzájemný respekt a poškozují společenství. V synodním procesu se ukázalo, že za požadované obrácení jsou zodpovědní všichni členové Božího lidu, neboť klerikalismus a machismus se vyskytují nejen u presbyterů, ale také a často u laiků, žen a řeholníků.

Pokračování textu Synoda v Římě: Jak nezklamat očekávání žen

Průběžná zpráva o sčítání v naší farnosti

Milí farníci z Rokytnice a okolí,

obracím se na vás s prvními výsledky sčítání věřících v našich třech kostelích. Zatím máme k dispozici uzavřená data z úvodního farního kola (22. 9.) a také z říjnového celostátního kola (13. 10.). Rozdíly mezi nimi (68 lidí v celkovém součtu) jsou poměrně veliké. Třetí a poslední diecézní kolo (20. 10.) se snad bude pohybovat někde uprostřed. Prosím ty, kdo se dnes na mši svatou vůbec nevydali ze zdravotních, pracovních, společenských nebo jiných důvodů, aby tak učinili příští týden (27. 10.). Interpretaci získaných údajů si necháme na později.

1. KOLO SČÍTÁNÍ (22. 9.)

Celkový počet účastníků nedělní mše v našem farním obvodu činil 287 (včetně kněze). Z tohoto počtu připadlo na ranní mši v Rokytnici 116. Devátou v Brodku navštívilo 96 lidí a jedenáctou v Citově 75 včetně malých dětí. Započtených bratří a sester do 20 let věku bylo celkem 82 (RO 34, BR 21, CI 27). Průměrný věk za celou farní rodinu činil 44,7 roků. Tři nejstarší účastníci měli shodně 90 let, zatímco 2 nejmladší méně než 1 rok.

2. KOLO SČÍTÁNÍ (13. 10.)

Celkový počet účastníků nedělní mše v našem farním obvodu klesl při druhém sčítání na 219 (včetně kněze). Z tohoto počtu připadlo na Rokytnici i Citov shodně 72 lidí. Brodek hlásí v kostele 75 věřících. Započtených bratří a sester do 20 let věku bylo celkem 57 (RO 14, BR 18, CI 25). Průměrný věk za celou farní rodinu se zvýšil na 46,6 roků. Nejstaršímu účastníkovi bylo 91 let, zatímco kojenci do 1 roku byli opět 2.

3. KOLO SČÍTÁNÍ (20. 10.)

Sbírka na misie činila dnes celkově 10.268 Kč, což je oproti minulé „běžné“ neděli jen o 363 Kč více. Z toho lze vytušit, že počet nepřítomných bratří a sester byl opět výrazný. Částečně to lze připsat nástupu sezónních nemocí, a proto prosím aktivní farníky, kteří se do posledního kola sčítání vůbec nezapojili, aby tak učinili co nejdříve (telefonicky u kněze nebo osobně v kostele do příští neděle). Cílem této výzvy je dodat našim představeným skutečně relevantní údaje o životaschopnosti naší komunity. Pokud byste chtěli také dodatečně přispět na Papežská misijní díla, bude to chvályhodné. Farní sbírka na opravy se v měsíci říjnu nekoná.

Děkuji za spolupráci.
+ otec Tomáš