Procházka světem víry (6) Advent

Milé děti, milí rodiče,
po roce opět přichází Advent. Období, jehož smyslem je ztišení a příprava člověka na přijetí radostné vánoční zvěsti. Po letošním roce, kdy bylo všechno tak nějak jinak, bude možná výzvou i to, jak nově prožít Advent. Nebude třeba vyčkávat na otevření obchodů a rychle dohnat nákupy dárků.

Ten největší dar nám dal Bůh. Poslal svého Syna, který se jako dítě narodil v betlémském chlévě. Ježíšovo narození si každoročně připomíná celý svět o Vánocích. V adventní době se připravujeme na jeho příchod. Nejedná se jen o vzpomínku na minulé události. Ježíš přece žije v nebeské slávě a různými způsoby stále přichází do života lidí. A nejen to! V adventu se s církví připravujeme také na druhý příchod Krista, o kterém se mluví jako o konci světa.

V tomto období bývá venku málo světla – slunce pozdě vychází a brzy zapadá. Přibývající světlo svíček na adventním věnci nám bude připomínat radost z blížícího se příchodu Zachránce, kterého Bůh slíbil lidem hned po prvním hříchu. 

ÚKOL: Na obrázku s věncem vylušti, na co nemáš v adventní době zapomenout!


ADVENTNÍ VĚNEC
V adventním čase má mnoho lidí doma adventní věnec. Ačkoli je tato dekorace určitě slavnostní a oživuje svátky, má také velikou symboliku, kterou mnoho lidí vůbec nezná. O první adventní neděli se věnce žehnají při mši svaté v kostele. U rozsvíceného věnce se potom doma rodiny setkávají, modlí a připravují na Vánoce.

Požehnaný adventní čas vašim rodinám přeje

katechetka Markéta
matlochova.marketa@ado.cz

Pokračování textu Procházka světem víry (6) Advent

Tradice českých rorátů

Roráty jsou jedním z typických znaků adventu v naší zemi.

Jedná se o ranní mši svatou ve všední den, na kterou děti i dospělí vyrážejí s lucerničkou v ruce očekávat Spasitele.

Při rorátech v českém provedení jsou velmi důležité starobylé písně, které oslavují biblický příběh o vtělení Ježíše v lůně Panny Marie. Jiné rorátní zpěvy odrážejí zkušenost izraelského národa, který se pro hříchy svých členů dostal do vyhnanství v Babylonii a slovem proroků tam živil naději na osvobození a návrat domů.

Také my v adventu znovu otevřeme Boží slovo, abychom v modlitbě posílili svá klesající kolena. I když letos nemůžeme kvůli pandemii při mši svaté společně zpívat, můžeme se o to víc těšit na nový příchod Ježíše do našeho domova.    

ROZPIS RORÁTŮ 2020
platí od pondělí 30.11. do středy 23.12.

pondělí 7:00 Rokytnice
středa 7:00 Císařov
čtvrtek 7:00 Brodek
pátek 7:00 Rokytnice

Protože nestihnete doma snídani,
nezapomeňte si vzít do školy větší svačinu.
Od pana faráře si můžete vzít na cestu
velké a chutné jablko.

Procházka světem víry (5) Pronásledování

Milí přátelé,
podle věrohodných údajů evangelické nevládní organizace Open Doors bylo v roce 2019 kvůli své víře vystaveno ve světě různému stupni nátlaku asi 260 milionů křesťanů.  Jsou to naši bratři a sestry v Kristu a zaslouží si viditelnou podporu. Oni nám svým životem poskytují vzácné svědectví, protože věrně následují Ježíše bez ohledu na to, co je to bude stát. My se jim máme snažit pomáhat modlitbou a mobilizací veřejného mínění ve svobodném světě, aby se o pošlapávání jejich práv nemlčelo. Kvůli tomu také vznikla mezinárodní iniciativa Červená středa (oficiální plakát).

ČTEME Z BIBLE
Trpí-li v Kristově těle – tj. Církvi – jedna část, trpí s ní všechny ostatní části. (srov. 1Kor 12,26)

Paní Monika Kahancová z organizace CSI (Mezinárodní křesťanská solidarita) v posledním zpravodaji připomíná, že

80% všech lidí, kteří jsou pronásledování na základě svého náboženství, tvoří křesťané. Jejich hlavním pronásledovatelem je ve 21. století islám. … Jen v Etiopii bylo od letošního června zavražděno 500 křesťanů. Islámští extrémisté chodí dům od domu a hledají křesťanské rodiny, aby je zavraždili. Místní policisté často násilnostem jen přihlížejí.     

Pohřeb křesťanských obětí velikonočního vraždění v kostele sv. Šebestiána na Srí Lance (2019)

ÚKOL: Pokusme se viditelně připojit k Červené středě, která se v České republice koná už potřetí – letos 25.11. Není-li zatím v našich silách realizovat typické červené nasvícení památek, můžeme dát aspoň červené svíčky do oken rodinných domů včetně naší centrální fary v Rokytnici a propojit se s trpícími bratry a sestrami v modlitbě.

Společná modlitba farníků na tento úmysl se kvůli covidu uskuteční pouze při adoraci v Citově (17:00 – 18:00) a při ranní mši v Císařově. K soukromé pobožnosti doporučujeme novému za pronásledované křesťany, kterou pro letošní Červenou středu připravila papežská nadace Církev v nouzi (PDF ke stažení).

Za náležitou duchovní pozornost vůči pronásledovaným i jejich pronásledovatelům děkuje a žehná vám

otec Tomáš
klic.tomas@ado.cz

Pokračování textu Procházka světem víry (5) Pronásledování

Návrat bohoslužeb – otázky a odpovědi

Na základě rozhodnutí vlády ČR představuje s platností od 18.11.2020 účast na bohoslužbě do určitého počtu lidí výjimku z omezení volného pohybu osob v nouzovém stavu. Tím došlo k vytouženému zrušení podzimního zákazu veřejných mší, který v naší zemi trval pět týdnů.  

Bratři a sestry,
pro Vaši informovanost připravil v této fázi nouzového stavu farní úřad v Rokytnici leták dvaceti praktických otázek a odpovědí. V tištěné podobě si jej můžete vyzvednout v kostele. Elektronická verze je ke stažení níže. Prosím o pomoc s šířením uvedených informací mezi věřící.

otec Tomáš

1) Kolik lidí teď může být v kostele na veřejné bohoslužbě?

Záleží na stupni pohotovosti vůči epidemii, který v době nouzového stavu vyhlašuje vláda ČR na podnět Ministerstva zdravotnictví, ale také na velikosti konkrétního kostela či kaple. Prostorové hledisko, jehož nastavení je v tuto chvíli předmětem jednání epidemiologů s biskupskou konferencí, se zatím neuplatňuje. Vláda však už jasně řekla, že s rozdílnými podmínkami v různě velkých kostelích je třeba v blízké době počítat.

KE STAŽENÍ:
Návrat veřejných bohoslužeb (leták pro farníky)