Společnost považující nestabilitu rodiny za normu je na scestí

Na svém společném zasedání poděkovali tento týden čeští a moravští biskupové organizátorům a účastníkům Národního pochodu pro život a rodinu, který proběhl 22. dubna 2017 v Praze. V souvislosti s touto akcí naši pastýři otevřeně deklarovali stanovisko katolické církve k rodině v české společnosti. Podrobnosti naleznete v přiloženém prohlášení.

Rodina je naším bohatstvím (prohlášení ČBK 2017)

 

Připravujeme první cyklovýlet pro mladé

Nabízený výlet plný dobrodružství zahrnuje dvě etapy jízdy na kole. V neděli 7.5. odpoledne se z našich farností vydáme nejprve na Svatý Kopeček u Olomouce (trasa asi 30 km, mapa). V pondělí 8.5. pak budeme pokračovat směrem na Jívovou zpět domů přes Mariánské údolí (trasa asi 60 km, mapa). V zoologické zahradě si před spaním dopřejeme speciální prohlídku s výkladem zajímavostí ze života zvířat.

Z důvodu neobvykle chladného počasí zajistíme raději nocleh pod střechou v prostorách Norbertina sester premonstrátek. Původně ohlášené přespávání pod širákem podnikneme při jiné příležitosti. Abychom toho netahali moc na zádech, spacáky a karimatky nám na místo přenocování přiveze doprovodné vozidlo.

Společnou mši svatou bychom rádi slavili ve farním kostele v Jívové, který byl dostavěn roku 1720 po Kristu. Někde u Smilovského mlýna si chytíme a na ohni připravíme něco k obědu.

Podmínky a předpoklady

Minimální věková hranice pro účast je 12 let (individuální výjimky jsou možné po dohodě s farářem). K dalším podmínkám patří dostatečná fyzická zdatnost a funkční jízdní kolo vhodné do kopcovitého terénu. Doporučujeme účastníkům, aby si na přiložených mapách předem prostudovali výškový profil trasy.  

Přihlášky do konce dubna

Za místo na spaní, potraviny na vaření a vstup do zoo zaplatí každý přihlášený účastník z naší farní rodiny pouhých 150,- Kč. Není to skvělé? Svoje přihlášky (nebo dotazy) směřujte co nejdříve na farní kancelář. Děkujeme.

Informace „last minute“ pro přihlášené účastníky

ilustrační foto

Velikonoční Urbi et Orbi

Drazí bratři a sestry, požehnané Velikonoce!

Dnes, na celém světě církev, naplněná úžasem prvních učedníků, znovu hlásá: „Ježíš vstal z mrtvých!“ – „Vpravdě, vstal z mrtvých, jak předpověděl!“.

Starozákonní Pascha, památka vysvobození židovského lidu z otroctví, dosahuje svého naplnění: svým zmrtvýchvstáním nás Ježíš Kristus vysvobodil z otroctví hříchu a smrti, otevřel nám přístup do života věčného.

My všichni, jestliže se necháme ovládnout hříchem, scházíme z dobré cesty a bloudíme jako ztracené ovce. Avšak sám Bůh, náš Pastýř, přišel, aby nás našel, a snížil se až k pokoření kříže, aby nás zachránil. A dnes může zvolat: „Dobrý Pastýř, který dal svůj život za své ovce a byl ochoten umřít za své stádce, vstal z mrtvých. Aleluja“ (Římský misál, 4. neděle velikonoční, antifona po přijímání).

Zmrtvýchvstalý Pastýř napříč dobami neúnavně hledá nás, svoje bratry ztracené v pouštích tohoto světa. Znameními svého Umučení – ranami svojí milosrdné lásky – nás táhne na cestu, cestu života. Také dnes si klade na svá ramena mnoho našich bratří a sester deptaných zlem v jeho nejrůznějších formách.

Zmrtvýchvstalý Pastýř jde hledat toho, kdo zabloudil v labyrintech osamění a marginalizace; jde jim v ústrety skrze bratry a sestry, kteří se k těmto lidem dovedou s úctou a jemnocitem přiblížit a dát jim uslyšet Jeho nezapomenutelný hlas, který volá k přátelství s Bohem.

Ujímá se těch, kdo se stali obětí starého i nového otroctví: nelidské práce, nezákonného obchodování a těžkých závislostí. Ujímá se dětí a adolescentů, kterým je odnímána bezstarostnost a jsou vykořisťováni, a těch, jejichž srdce je trýzněno násilím snášeným mezi stěnami vlastního domova.

Zmrtvýchvstalý Pastýř provází na cestě ty, kdo jsou nuceni opouštět svoji vlast kvůli ozbrojeným konfliktům, teroristickým útokům, hladu a despotickým režimům. On seznamuje tyto donucené migranty všude pod nebem s bratry, kteří se s nimi na společné cestě dělí o chléb a naději.

Ve složitých a někdy dramatických událostech národů ať Zmrtvýchvstalý Pán řídí kroky těch, kdo hledají spravedlnost a pokoj, a daruje státním představitelům odvahu vyhýbat se rozšiřování konfliktů a zamezovat obchodování se zbraněmi.

V těchto časech ať podpoří zejména úsilí těch, kdo se aktivně přičiňují o to, aby se dostalo úlevy a útěchy civilnímu obyvatelstvu, milované a trýzněné Sýrie, která je obětí války, jež nepřestává rozsévat hrůzu a smrt – jako včera v hanebném útoku na běžence, kdy bylo mnoho lidí zabito a zraněno. Ať daruje pokoj celému Blízkému východu, počínaje Svatou zemí, jakož i Iráku a Jemenu.

Ať nechybí blízkost Dobrého Pastýře národům Jižního Súdánu, Súdánu, Somálska a Demokratické republiky Kongo, jež trpí dlouho trvajícími konflikty, které zhoršuje tíživý hlad postihující některé africké regiony.

Zmrtvýchvstalý Ježíš ať je oporou těch, kdo se zejména v Latinské Americe, snaží zaručit obecné dobro společnosti, občas poznamenané politickým a sociálním napětím, které někdy ústí do násilí. Kéž jsou stavěny mosty dialogu za vytrvalého boje proti korupci a při hledání platných mírumilovných řešení kontroverzí, za pokrok a upevnění demokratických institucí při plném respektování právního státu.

Dobrý Pastýř ať pomáhá milované ukrajinské zemi, dosud zkoušené krvavým konfliktem, aby znovu nalezla svornost, a provází iniciativy směřující k ulehčení dramat těch, kdo trpí jejich důsledky.

Zmrtvýchvstalý Pán ať nepřestává naplňovat evropský kontinent svým požehnáním, daruje naději těm, kdo procházejí krizemi a těžkostmi, zvláště v důsledku nezaměstnanosti zejména mladých lidí.

Drazí bratři a sestry, letos slavíme Velikonoce společně s křesťany všech vyznání. Ve všech částech země tak jediným hlasem zní ta nejkrásnější zvěst: „Pán vpravdě vstal z mrtvých, jak předpověděl!“ On, který přemohl temnotu hříchu a smrti, ať obdaří naše dny pokojem.

Požehnané Velikonoce!

Zdroj: Rádio Vatikán

 

Odborný posudek pro havarijní stav kostela

Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Brodku u Přerova byl postaven v r. 1893. Přirozeně, že k obnově a úpravě krytiny došlo postupně několikrát s tím, že poslední výměna krytiny se datuje do období sedmdesátých let minulého století. Stavební prvky střechy, jako plné vazby a vazné trámy, nemají havarijní stav. Jinak je tomu u střešní krytiny z azbestocementových šablon u lodě kostela.

Mechanické poškození, výpadky šablon ze střechy a uvolněné zrezivělé upevňovací hřeby způsobily tristní poškození krytiny a zatékání do krovu. Narušené bednění jen zhoršuje stav krytiny a hlavně dochází k poškození dřevěných částí střechy – bednění a dokonce i počínající hnilobu trámoví.

Věž kostela vyžaduje rovněž údržbu a obnovu dřevěných konstrukcí. Stav zvonové dřevěné konstrukce je naopak velmi dobrý.

Z období oslav stého výročí postavení kostela se datuje snaha odstranit vlhkost obvodových zdí. Pás vysoký cca 1,80 m s odstupem nad úrovní terénu cca 0,20 m se navrhuje doplnit novou omítkou.

Střecha kostela Narození sv. Jana Křtitele je ve stavu, který vyžaduje neprodlené zastavení působení povětrnostních vlivů – větru, deště a sněhu. Výměnu střešní krytiny je třeba provést v tomto roce, a spolu s tím i obnovu a údržbu dřevěných konstrukcí lodě i věže, aby nedošlo k dalšímu narušení dřevěných konstrukcí krovu, ohrožení statiky a tím podstatnému prodražení obnovy kostela.

Ing. Zdeněk Mašek, CSc.

Výzva – Zadávací dokumentace pro výběrové řízení